Licensed to DePauw University      HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/3/2017 09:17 PM
              DePauw Wabash and Indiana Wesleyan Dual - 11/3/2017              
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wabash College-IN  'A'                            1:34.18    1:35.99   11  
     1) Rhodes, Chaz A 19               2) Liang, Benny B 19              
     3) Dziadek, Jan 19                 4) Slaughter, Wesley E 19         
  2 DePauw Univ-IN  'A'                               1:38.44    1:37.34    4  
     1) Smith, Ryan A 19                2) Davis, Mitchell K 21           
     3) Longan, Ian W 19                4) Wagner, Sam E 21               
  3 Wabash College-IN  'B'                                 NT    1:38.65    2  
     1) Klimczak, Ben P 19              2) Jones, Hunter J 19             
     3) Lang, John V 21                 4) Riley, Jake A 19               
  4 DePauw Univ-IN  'B'                               1:41.06    1:39.96  
     1) Carter-Buckman, Marcus 19       2) Bauer, Jacob 19                
     3) Murlin, Alex F 18               4) Schurig, Aidan D 19            
  5 Wabash College-IN  'C'                                 NT   x1:42.99  
     1) Rhodes, Dakota K 21             2) Colaiacova, Sam A 20           
     3) Johnson, Tuna M 22              4) Strahla, Brenton R 19          
  6 DePauw Univ-IN  'C'                               2:00.00   x1:44.33  
     1) Thompson, Luke B 19             2) Leftwich, Bradley D 21         
     3) McCown, Josh A 21               4) Alfonso, Victor L 19           
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart-Bates, Charlie C  19 DPU-IN                    NT   16:52.09    9  
  2 Dabrowski, Chris E        20 Wabash-IN                 NT   16:55.91    4  
  3 Pircon, Adam W            20 DPU-IN                    NT   17:22.93    3  
  4 Young, Nick L             18 Wabash-IN                 NT   17:44.56    2  
  5 Freund, David M           22 DPU-IN                    NT   17:55.40    1  
  6 Collingwood, Phillip M    17 DPU-IN                    NT  x18:10.07  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swieter, Kurt A           21 DPU-IN                    NT    1:45.76    9  
                  23.93       50.32 (26.39)     1:17.68 (27.36)     1:45.76 (28.08)
  2 Serf, Will R              19 DPU-IN                    NT    1:46.64    4  
                  24.54       51.07 (26.53)     1:18.84 (27.77)     1:46.64 (27.80)
  3 Karczewski, Joey J        19 Wabash-IN                 NT    1:48.54    3  
                  24.81       52.21 (27.40)     1:19.93 (27.72)     1:48.54 (28.61)
  4 Netherton, Matthew M      19 DPU-IN                    NT    1:48.92    2  
                  24.34       51.35 (27.01)     1:19.98 (28.63)     1:48.92 (28.94)
  5 Frech, Jake               18 DPU-IN                    NT   x1:49.17  
                  25.00       52.61 (27.61)     1:21.21 (28.60)     1:49.17 (27.96)
  6 Manahan, Ben G            19 Wabash-IN            1:50.91    1:50.22    1  
                  25.16       52.54 (27.38)     1:21.27 (28.73)     1:50.22 (28.95)
  7 Mendez, Anthony R         19 Wabash-IN            1:53.22    1:53.02  
                  25.73       53.87 (28.14)     1:23.23 (29.36)     1:53.02 (29.79)
  8 Whitaker, Joe R           20 Wabash-IN            1:57.98   x1:57.28  
                  25.75       54.87 (29.12)     1:25.73 (30.86)     1:57.28 (31.55)
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter-Buckman, Marcus    19 DPU-IN                    NT      52.74    9  
                  26.11       52.74 (26.63)                                        
  2 Rhodes, Chaz A            19 Wabash-IN              53.06      53.64    4  
                  25.94       53.64 (27.70)                                        
  3 Klimczak, Ben P           19 Wabash-IN              54.55      55.02    3  
                  26.37       55.02 (28.65)                                        
  4 Rhodes, Dakota K          21 Wabash-IN              56.15      55.44    2  
                  26.98       55.44 (28.46)                                        
  5 Smith, Ryan A             19 DPU-IN                    NT      55.53    1  
                  26.37       55.53 (29.16)                                        
  6 Thompson, Luke B          19 DPU-IN                    NT      55.86  
                  26.65       55.86 (29.21)                                        
  7 Richmond, Tyler D         19 Wabash-IN              59.34     x58.90  
                  28.16       58.90 (30.74)                                        
  8 Leftwich, Bradley D       21 DPU-IN                    NT   x1:00.39  
                  29.37     1:00.39 (31.02)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McManus, Sam R            22 DPU-IN                    NT      58.05    9  
                  27.88       58.05 (30.17)                                        
  2 Davis, Mitchell K         21 DPU-IN                    NT      59.45    4  
                  28.14       59.45 (31.31)                                        
  3 Jones, Hunter J           19 Wabash-IN            1:00.10      59.73    3  
                  28.12       59.73 (31.61)                                        
  4 Liang, Benny B            19 Wabash-IN            1:00.61    1:01.55    2  
                  28.40     1:01.55 (33.15)                                        
  5 Murlin, Alex F            18 DPU-IN                    NT    1:03.15    1  
                  29.61     1:03.15 (33.54)                                        
  6 Colaiacova, Sam A         20 Wabash-IN            1:04.46    1:04.86  
                  29.81     1:04.86 (35.05)                                        
  7 Bauer, Jacob              19 DPU-IN                    NT   x1:04.91  
                  30.35     1:04.91 (34.56)                                        
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCown, Josh A            21 DPU-IN                    NT    1:58.48    9  
                  26.53       56.67 (30.14)     1:27.18 (30.51)     1:58.48 (31.30)
  2 Louks, Kyle D             20 Wabash-IN                 NT    2:01.52    4  
                  26.17       55.82 (29.65)     1:27.08 (31.26)     2:01.52 (34.44)
  3 Sheridan, Kevin P         20 Wabash-IN            2:10.94    2:03.47    3  
                  26.68       57.07 (30.39)     1:29.28 (32.21)     2:03.47 (34.19)
  4 Steffey, Max J            20 DPU-IN                    NT    2:04.30    2  
                  26.44       57.03 (30.59)     1:30.08 (33.05)     2:04.30 (34.22)
  5 Longan, Ian W             19 DPU-IN                    NT    2:06.16    1  
                  28.13     1:00.20 (32.07)     1:34.01 (33.81)     2:06.16 (32.15)
  6 Johnson, Tuna M           22 Wabash-IN            2:11.91    2:09.56  
                  28.77     1:01.10 (32.33)     1:35.82 (34.72)     2:09.56 (33.74)
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schurig, Aidan D          19 DPU-IN                    NT      21.48    9  
  2 McManus, Sam R            22 DPU-IN                    NT      21.79    4  
  3 Slaughter, Wesley E       19 Wabash-IN              21.89      22.01    3  
  4 Wagner, Sam E             21 DPU-IN                    NT      22.27    2  
  5 Dziadek, Jan              19 Wabash-IN              22.10      22.28    1  
  6 Byerly, Andrew J          21 DPU-IN                    NT     x22.55  
  7 Frech, Jake               18 DPU-IN                    NT     x22.84  
  8 Riley, Jake A             19 Wabash-IN              23.10      23.02  
  9 Karczewski, Joey J        19 Wabash-IN              21.90     x23.14  
 10 Strahla, Brenton R        19 Wabash-IN              23.30     x23.35  
 11 Alfonso, Victor L         19 DPU-IN                    NT     x23.50  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Addy, Eric                23 DPU-IN                    NP     256.25    9  
  2 Lang, John V              21 Wabash-IN             143.10     239.35    4  
  3 Smith, Ryan A             19 DPU-IN                    NP     123.65    3  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swieter, Kurt A           21 DPU-IN                    NT      48.15    9  
                  23.19       48.15 (24.96)                                        
  2 Slaughter, Wesley E       19 Wabash-IN                 NT      48.43    4  
                  23.53       48.43 (24.90)                                        
  3 Wagner, Sam E             21 DPU-IN                    NT      48.69    3  
                  23.48       48.69 (25.21)                                        
  4 Louks, Kyle D             20 Wabash-IN              48.76      48.93    2  
                  23.11       48.93 (25.82)                                        
  5 Schurig, Aidan D          19 DPU-IN                    NT      49.22    1  
                  23.24       49.22 (25.98)                                        
  6 Hale, Alec M              18 DPU-IN                    NT     x49.51  
                  23.73       49.51 (25.78)                                        
  7 Netherton, Matthew M      19 DPU-IN                    NT     x50.13  
                  24.06       50.13 (26.07)                                        
  8 Frech, Jake               18 DPU-IN                    NT     x50.18  
                  24.00       50.18 (26.18)                                        
  9 Manahan, Ben G            19 Wabash-IN                 NT      50.29  
                  23.78       50.29 (26.51)                                        
 10 Whitaker, Joe R           20 Wabash-IN                 NT     x51.03  
                  24.27       51.03 (26.76)                                        
 11 Alfonso, Victor L         19 DPU-IN                    NT     x51.28  
                  24.22       51.28 (27.06)                                        
 12 Karczewski, Joey J        19 Wabash-IN              49.82     x51.64  
                  24.52       51.64 (27.12)                                        
 13 Lang, John V              21 Wabash-IN              51.17     x54.62  
                  25.67       54.62 (28.95)                                        
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klimczak, Ben P           19 Wabash-IN                 NT    1:59.16    9  
                  28.05       57.15 (29.10)     1:27.74 (30.59)     1:59.16 (31.42)
  2 Rhodes, Chaz A            19 Wabash-IN                 NT    1:59.24    4  
                  27.29       56.81 (29.52)     1:28.09 (31.28)     1:59.24 (31.15)
  3 Carter-Buckman, Marcus    19 DPU-IN                    NT    2:02.27    3  
                  28.05       58.73 (30.68)     1:30.75 (32.02)     2:02.27 (31.52)
  4 McCown, Josh A            21 DPU-IN                    NT    2:02.53    2  
                  29.65     1:00.56 (30.91)     1:31.64 (31.08)     2:02.53 (30.89)
  5 Serf, Will R              19 DPU-IN                    NT    2:03.22    1  
                  29.00     1:00.75 (31.75)     1:32.40 (31.65)     2:03.22 (30.82)
  6 Rhodes, Dakota K          21 Wabash-IN            2:06.28    2:06.22  
                  29.22     1:01.09 (31.87)     1:34.03 (32.94)     2:06.22 (32.19)
  7 Richmond, Tyler D         19 Wabash-IN            2:10.49   x2:09.90  
                  30.02     1:03.05 (33.03)     1:36.48 (33.43)     2:09.90 (33.42)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Mitchell K         21 DPU-IN                    NT    2:12.05    9  
                  29.69     1:02.75 (33.06)     1:36.86 (34.11)     2:12.05 (35.19)
  2 Jones, Hunter J           19 Wabash-IN                 NT    2:13.03    4  
                  29.87     1:03.42 (33.55)     1:38.17 (34.75)     2:13.03 (34.86)
  3 Liang, Benny B            19 Wabash-IN                 NT    2:21.68    3  
                  31.34     1:07.57 (36.23)     1:43.88 (36.31)     2:21.68 (37.80)
  4 Leftwich, Bradley D       21 DPU-IN                    NT    2:25.21    2  
                  32.78     1:09.43 (36.65)     1:47.37 (37.94)     2:25.21 (37.84)
  5 Colaiacova, Sam A         20 Wabash-IN            2:24.21    2:25.32    1  
                  31.14     1:07.25 (36.11)     1:45.74 (38.49)     2:25.32 (39.58)
  6 Bauer, Jacob              19 DPU-IN                    NT    2:27.51  
                  32.36     1:10.00 (37.64)     1:49.20 (39.20)     2:27.51 (38.31)
  7 Mendez, Anthony R         19 Wabash-IN                 NT   x2:29.39  
                  33.67     1:11.10 (37.43)     1:49.79 (38.69)     2:29.39 (39.60)
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swieter, Kurt A           21 DPU-IN                    NT    4:53.03    9  
                  26.06       54.61 (28.55)     1:23.71 (29.10)     1:52.75 (29.04)
        2:22.62 (29.87)     2:52.60 (29.98)     3:22.82 (30.22)     3:53.47 (30.65)
        4:23.44 (29.97)     4:53.03 (29.59)                                        
  2 Stewart-Bates, Charlie C  19 DPU-IN                    NT    4:56.45    4  
                  26.29       55.28 (28.99)     1:25.04 (29.76)     1:55.12 (30.08)
        2:25.39 (30.27)     2:55.67 (30.28)     3:26.08 (30.41)     3:56.33 (30.25)
        4:26.56 (30.23)     4:56.45 (29.89)                                        
  3 Freund, David M           22 DPU-IN                    NT    4:58.94    3  
                  25.99       54.83 (28.84)     1:25.09 (30.26)     1:55.82 (30.73)
        2:25.98 (30.16)     2:56.07 (30.09)     3:26.72 (30.65)     3:57.94 (31.22)
        4:29.29 (31.35)     4:58.94 (29.65)                                        
  4 Dabrowski, Chris E        20 Wabash-IN            4:59.00    5:00.38    2  
                  26.67       55.91 (29.24)     1:25.91 (30.00)     1:56.31 (30.40)
        2:26.90 (30.59)     2:57.35 (30.45)     3:28.55 (31.20)     3:59.46 (30.91)
        4:30.16 (30.70)     5:00.38 (30.22)                                        
  5 Young, Nick L             18 Wabash-IN            5:05.40    5:07.16    1  
                  26.22       55.40 (29.18)     1:26.11 (30.71)     1:57.40 (31.29)
        2:29.10 (31.70)     3:01.29 (32.19)     3:33.46 (32.17)     4:05.52 (32.06)
        4:37.33 (31.81)     5:07.16 (29.83)                                        
  6 Sheridan, Kevin P         20 Wabash-IN            5:02.25    5:13.07  
                  26.71       56.22 (29.51)     1:27.37 (31.15)     1:58.94 (31.57)
        2:31.33 (32.39)     3:03.79 (32.46)     3:36.44 (32.65)     4:08.91 (32.47)
        4:41.55 (32.64)     5:13.07 (31.52)                                        
  7 Whitaker, Joe R           20 Wabash-IN                 NT   x5:47.81  
                  28.33     1:00.99 (32.66)     1:36.49 (35.50)     2:11.69 (35.20)
        2:47.49 (35.80)     3:24.13 (36.64)     4:00.97 (36.84)     4:37.72 (36.75)
        5:13.81 (36.09)     5:47.81 (34.00)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dziadek, Jan              19 Wabash-IN              51.47      52.41    9  
                  25.18       52.41 (27.23)                                        
  2 Louks, Kyle D             20 Wabash-IN              53.27      53.94    4  
                  25.60       53.94 (28.34)                                        
  3 Steffey, Max J            20 DPU-IN                    NT      54.33    3  
                  24.90       54.33 (29.43)                                        
  4 Longan, Ian W             19 DPU-IN                    NT      55.12    2  
                  26.09       55.12 (29.03)                                        
  5 Johnson, Tuna M           22 Wabash-IN              55.72      55.45    1  
                  25.74       55.45 (29.71)                                        
  6 Byerly, Andrew J          21 DPU-IN                    NT      55.50  
                  26.16       55.50 (29.34)                                        
  7 Smith, Ryan A             19 DPU-IN                    NT     x57.91  
                  26.19       57.91 (31.72)                                        
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Addy, Eric                23 DPU-IN                    NP     238.90    9  
  2 Lang, John V              21 Wabash-IN                 NP     151.75    4  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dziadek, Jan              19 Wabash-IN                 NT    1:59.75    9  
                  26.89       59.15 (32.26)     1:33.68 (34.53)     1:59.75 (26.07)
  2 Davis, Mitchell K         21 DPU-IN                    NT    2:01.61    4  
                  26.23       58.90 (32.67)     1:32.88 (33.98)     2:01.61 (28.73)
  3 Thompson, Luke B          19 DPU-IN                    NT    2:03.92    3  
                  26.22       56.77 (30.55)     1:33.63 (36.86)     2:03.92 (30.29)
  4 Manahan, Ben G            19 Wabash-IN            2:04.66    2:04.65    2  
                  26.19       58.76 (32.57)     1:33.68 (34.92)     2:04.65 (30.97)
  5 McCown, Josh A            21 DPU-IN                    NT    2:05.38    1  
                  26.96       58.86 (31.90)     1:36.25 (37.39)     2:05.38 (29.13)
  6 Murlin, Alex F            18 DPU-IN                    NT   x2:06.20  
                  25.80       57.58 (31.78)     1:34.01 (36.43)     2:06.20 (32.19)
  7 Jones, Hunter J           19 Wabash-IN                 NT    2:06.63  
                  27.53     1:01.38 (33.85)     1:36.17 (34.79)     2:06.63 (30.46)
  8 Mendez, Anthony R         19 Wabash-IN            2:06.06   x2:09.83  
                  26.88     1:01.39 (34.51)     1:39.65 (38.26)     2:09.83 (30.18)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw Univ-IN  'A'                               3:13.99    3:12.57   11  
     1) Swieter, Kurt A 21              2) Wagner, Sam E 21               
     3) Schurig, Aidan D 19             4) McManus, Sam R 22              
                  23.66       49.32 (49.32)     1:12.20 (22.88)     1:37.45 (48.13)
        2:00.00 (22.55)     2:25.61 (48.16)     2:48.03 (22.42)     3:12.57 (46.96)
  2 DePauw Univ-IN  'B'                               3:17.83    3:16.30    4  
     1) Serf, Will R 19                 2) Hale, Alec M 18                
     3) Frech, Jake 18                  4) Carter-Buckman, Marcus 19      
                  23.41       48.50 (48.50)     1:12.11 (23.61)     1:38.36 (49.86)
        2:01.35 (22.99)     2:27.29 (48.93)     2:50.83 (23.54)     3:16.30 (49.01)
  3 Wabash College-IN  'A'                                 NT    3:16.81    2  
     1) Karczewski, Joey J 19           2) Liang, Benny B 19              
     3) Louks, Kyle D 20                4) Slaughter, Wesley E 19         
                  23.51       49.39 (49.39)     1:12.49 (23.10)     1:39.29 (49.90)
        2:02.87 (23.58)     2:29.28 (49.99)     2:51.97 (22.69)     3:16.81 (47.53)
  4 Wabash College-IN  'B'                                 NT    3:21.24  
     1) Rhodes, Chaz A 19               2) Klimczak, Ben P 19             
     3) Riley, Jake A 19                4) Rhodes, Dakota K 21            
                  23.56       48.99 (48.99)     1:12.84 (23.85)     1:39.93 (50.94)
        2:03.30 (23.37)     2:31.25 (51.32)     2:54.64 (23.39)     3:21.24 (49.99)
  5 DePauw Univ-IN  'C'                               5:00.00   x3:21.62  
     1) Netherton, Matthew M 19         2) Alfonso, Victor L 19           
     3) Byerly, Andrew J 21             4) Freund, David M 22             
                  24.20       52.01 (52.01)     1:15.86 (23.85)     1:42.98 (50.97)
        2:06.58 (23.60)     2:33.27 (50.29)     2:56.37 (23.10)     3:21.62 (48.35)
  6 Wabash College-IN  'C'                                 NT   x3:29.58  
     1) Johnson, Tuna M 22              2) Strahla, Brenton R 19          
     3) Whitaker, Joe R 20              4) Young, Nick L 18               
                  24.44       52.06 (52.06)     1:16.69 (24.63)     1:43.44 (51.38)
        2:08.51 (25.07)     2:37.60 (54.16)     3:02.22 (24.62)     3:29.58 (51.98)