DePauw University Hall of Fame Inductees

Name Class Induction Year Sport(s)
Nick Abbott      
Glenn Adams 1925 1986 Men's Basketball, Football
J. Aikman 1957 1998 Administration
Joseph Allen IV 1959 1994 Wrestling
Dale Anderson 1962 2002 Men's Basketball
Norman Babcock 1930 1992 Baseball
Jennifer Bauer 1988 1999 Women's Basketball, Softball
Emil Bavasi 1938 1989 Baseball
Tom Beaulieu 1992 2013 Football
Mark Bills 1923 2004 Baseball, Men's Basketball
Thomas Blake 1961 1993 Men's Cross Country, Men's Swimming & Diving, Men's Track & Field
William Blake 1959 1989 Men's Cross Country, Men's Swimming & Diving, Men's Track & Field
Joy Blang  1992 2004 Women's Golf
Don Bollinger 1936 1991 Men's Basketball, Football
Richard Bonaccorsi 1985 2005 Football
Edwin Boswell 1931 1996 Men's Basketball, Men's Golf
Robert Bottoms   2005 Administration
Robert Bradley 1935 1988 Football, Men's Swimming & Diving
Ann Brilley 1968 1991 Women's Golf
Thomas Brunkow 1961 1996 Men's Tennis
Arthur Bryant 1956 1989 Football, Men's Track & Field
James Buelow 1975 1997 Baseball, Football
Jennifer Burns Pulido 1990 2011 Women's Tennis
James Callane 1964 2002 Men's Basketball
John Cassady 1960 2011 Baseball
Sam Chattin 1963 1998 Football
Harley Collins 1965 2009 Baseball, Men's Basketball
Charee Condict 1998 2009 Women's Swimming & Diving
Mary Conklin 1928 1986 Women's Track & Field
Thomas Cooper 1966 1991 Baseball, Football
George Crane 1942 1986 Men's Basketball, Football, Men's Track & Field
Marion Crawley 1930 1986 Men's Basketball, Football, Coaching
Willis Davis 1959 1991 Men's Basketball, Men's Track & Field
Anthony de Nicola 1986 2006 Baseball, Football
Richard Dean 1964 1986 Football
Elizabeth DeGraff 2001 2012 Women's Soccer
Terrence Dickey 1992 2010 Football
Robert Doolittle 1929 1988 Men's Swimming & Diving
Robert Doyle 1982 1999 Football
Chester Elson 1936 1988 Football
David Emens 1961 1994 Men's Cross Country, Men's Track & Field
Charles Erdmann   1986 Coaching
Philip Eskew 1963 1994 Football, Men's Track & Field
George Eubank 1933 1988 Men's Basketball
C. Everson 1966 2011 Men's Basketball
Patrick Ewing 1958 2002 Football
Patricia Fehl 1949 1994 Women's Basketball, Field Hockey, Volleyball
Richard Fillbrandt 1943 1996 Men's Basketball, Football, Men's Tennis
Robert Fink 1956 1990 Football, Coaching
Susan Fischer 1993 2012 Volleyball
Walter Foltz 1962 1997 Men's Basketball, Football
Russell Freeland 1951 1989 Baseball, Men's Basketball, Football
Norman Frees 1936 1992 Football, Men's Track & Field
Robert Fribley 1935 1986 Football
Ford Frick 1915 1989 Baseball
Carla Frtiz 1995 2011 Women's Soccer
Jay Frye 1972 2001 Baseball, Men's Basketball
Ronald Galiene 1958 2003 Football
David Galle 1987 2006 Men's Basketball
Earl Gardner 1948 1986 Men's Basketball
Judith George   2005 Coaching
Robert Godwin 1959 1993 Football, Wrestling
Morris Goodnight 1958 1990 Baseball, Men's Basketball, Football
Helen Gosnell   1995 Administration
Nancy Gritter 1988 2000 Women's Swimming & Diving
Bruce Grossnickle 1974 2005 Men's Golf
J. Guild 1953 2001 Men's Basketball
Duff Gula 1963 2003 Baseball, Football
Cyrus Gunn 1929 1993 Men's Basketball, Football, Men's Track & Field
Sandra Gyorgyi 1984 2007 Women's Tennis
Lee Hamilton 1952 1987 Men's Basketball
Midi Hansen 1988 2000 Women's Swimming & Diving
Robert Harvey   1990 Coaching
David Hathaway 1984 2003 Men's Basketball, Men's Track & Field
Bradley Hauter 1987 2004 Men's Soccer
Heidi Heinbaugh 1991 2003 Field Hockey
G. Hershberger 1957 1994 Men's Cross Country, Men's Track & Field
Alan Hill 1981 1994 Men's Track & Field
Lewis Hirt 1925 1990 Baseball, Men's Basketball, Football
Jack Hogan 1967 2003 Men's Basketball
James Hollensteiner 1953 1998 Football, Men's Track & Field
John Isenbarger 1945 1995 Men's Basketball, Football
Brian Jaworski 1989 2002 Men's Soccer
Donald Jones 1943 1987 Men's Basketball
Paul Jones 1924 1986 Men's Track & Field
Sam Juarascio 1976 2011 Football
Cloyd Julian 1933 1987 Men's Cross Country, Men's Track & Field, Coaching
Ted Katula   2000 Coaching
Kreg Kephart 1977 2007 Football
Robert Kirk 1971 2004 Men's Track & Field
Colleen Konicek 1988 2001 Field Hockey
Robert Kyle 1978 2005 Baseball
Gene Laker 1954 2012 Men's Basketball
Pete Land 1990 2009 Men's Soccer, Baseball
Ellen Lapierre 1993 2010 Women's Golf
Harold Laughlin 1924 1992 Men's Basketball
Robert Lee 1935 1987 Men's Basketball, Men's Track & Field
Robert Loring   1997 Administration
Eric Lortz 1968 2012 Football
George Lortz 1934 1986 Men's Basketball, Football
James Loveless 1929 1986 Men's Basketball, Football
Richard Mace 1960 1991 Football, Men's Track & Field
J. Mackey 1965 1993 Baseball, Football
Larry Marfise 1974 2013 Football
Lester Mathieson 1957 1991 Football, Coaching
Elmer McCall   1995 Coaching
Thomas McCormick 1969 1994 Men's Basketball
Thomas McGurk 1968 2012 Men's Basketball
Carl Meditch 1959 2009 Baseball, Men's Basketball
Lloyd Messersmith 1928 1986 Baseball, Men's Basketball, Football
Edward Meyer 1962 2005 Coaching
Mary Miller   1993 Administration, Coaching
Paul Mitchell 1969 1995 Men's Soccer, Men's Tennis, Wrestling
Donovan Moffett 1922 1986 Men's Basketball, Football, Men's Track & Field, Coaching
Rexford Moffett 1932 1988 Men's Basketball
Thomas Mont   1992 Coaching
Bruce Montgomerie 1968 2000 Football
Kristin Kinney Morrison 1998 2013 Women's Soccer
Nick Mourouzis   2006 Coaching
Gregory Mutz 1967 1986 Men's Swimming & Diving
Ivan Myers 1916 1986 Men's Track & Field
Raymond Neal   1986 Coaching
John Oswald 1938 1986 Football, Men's Track & Field
Steven Overman 1972 2004 Baseball, Men's Basketball
Maclyn Parker 1951 2007 Men's Basketball, Men's Track & Field
Richard Peeler 1949 2000 Administration
Charles Pence 1918 1987 Football
William Pendl 1954 2010 Men's Tennis
C. Perry 1972 2010 Football, Men's Track & Field
Brad Pierce 1990 2013 Men's Tennis
Earl Pierce 1935 1993 Football
Gordon Pittenger 1973 2007 Men's Basketball
Susan Price 1999 2010 Women's Basketball
Dan Quayle 1969 2000 Men's Golf
Andrew Ramsay 1930 1986 Men's Track & Field
Adrienne Rasbach 1994 2006 Women's Swimming & Diving
J. Reifers 1968 1997 Men's Golf
Guernsey Riper 1930 1989 Baseball, Football
Mark Rolfing 1971 1999 Men's Golf
Sally Rudicel 1969 2001 Field Hockey
Roland Rust 1974 2007 Men's Cross Country, Men's Track & Field
Robert Schrier 1957 1986 Baseball, Men's Basketball
Richard Schulte 1969 1999 Football
Erwin Schulze 1947 1999 Men's Tennis
Gladys Scott   1988 Administration
Scott Shafer 1970 2011 Men's Cross Country
David Sheperd 1951 1996 Men's Track & Field
Barton Simpson 1975 1997 Football
Laurence Skelton 1960 2002 Baseball
Rudy Skorupa 1973 2013 Track and Field
M. Smiley 1960 1995 Administration, Coaching
Colin Smith 2001 2013 Men's Track and Field
Paul Souder 1941 1990 Men's Tennis
Herbert Spier 1962 1998 Men's Basketball
Melissa Spowal 1996 2009 Field Hockey
Richard Strakowski 1961 2001 Men's Cross Country, Men's Track & Field
Raymond Struck 1926 1986 Baseball, Men's Basketball, Football
Richard Sturtridge 1927 1986 Baseball, Men's Basketball, Football, Men's Track & Field
Dwight Tallman 1959 1992 Men's Basketball, Football
Richard Tharp 1970 1999 Men's Basketball
George Thorton 1962 1996 Men's Swimming & Diving
Richard Tinkham 1954 2002 Men's Basketball, Men's Track & Field
Richard Tomey 1960 1994 Baseball
Robert Torkelson 1982 1999 Football
Jay True 1981 1997 Football
Fred Tucker 1908 1986 Baseball, Football, Men's Track & Field
Laurel Turk   1995 Administration
David Vear 1953 1996 Football, Men's Swimming & Diving
Alvin Volkman 1934 1990 Men's Basketball, Football, Men's Track & Field
Jeffrey Voris 1989 2009 Football
William Walton 1947 1992 Men's Basketball
John Ward 1927 1986 Men's Basketball
Carla Weaver 1992 2004 Women's Basketball, Volleyball
Timothy Weaver 1986 2007 Baseball, Football
Randy Wells 1977 2001 Baseball, Men's Basketball, Football
Phillip Wendel 1986 2006 Men's Basketball
Greg Werner 1989 2006 Baseball, Football
Charles West 1949 1998 Men's Basketball, Men's Track & Field
Donald Wheaton 1933 1986 Football
Alisa Beth Wickliff 1983 1997 Women's Swimming & Diving
Kenneth Wieland 1982 2005 Men's Swimming & Diving
Peter Work 1961 2003 Football, Men's Track & Field, Wrestling
Leonard Yorke 1956 1995 Men's Track & Field
Cecil Young 1923 1986 Football, Men's Track & Field
James Zerface 1962 2006 Men's Basketball
1933 Football Team   1995 Team
1941 Men's Tennis Team   1999 Team
1990 Men's Basketball Team   2003 Team